Haber

Başkentte oylama başladı

Başkentte oy verme işlemi başladı

ANKARA – Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28’inci Milletvekili Genel Seçimi için oy verme süreci saat 08.00 itibari ile başladı.

5 yıl görev yapacak olan milletvekillerinin ve cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçede 191 bin 884 sandıkta ve 1094 ilçe seçim kurulunda oy kullanıldı.

Türkiye genelinde 60 milyon 697 bin 843 seçmenin oy kullanacağı seçim için oy kullanma işlemleri saat 17.00’de sona erecek. Ancak saat 17.00 olmasına rağmen sandıkta oy kullanmak için bekleyen seçmenler, lider tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.

Seçmenler, kimliklerini çekinmeden ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasına sahip resmi belgelerden biri ile fotoğraflı olarak oy kullanabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdı getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi formunu almayanlar, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden öğrenebilecekler. Seçimin ikinci türde olması halinde seçmen bilgi formuna tekrar gerek duyulmayacaktır.

Oy kullanma yerine cep telefonu, fotoğraf makinesi, sinema kamerası gibi görüntü kaydedici veya iletişim cihazları ile girilmesi yasaklanacaktır. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçmenler, cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için tercih ettikleri iki farklı oy pusulasını tek tek zarfa koyarak sandığa atacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk olarak oy pusulalarının sayımı ve dökümü yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu